Ochrana osobných údajov

Ponuka

Mgr. Jozef Petrenčík

Pozvánka

 Formát.

Podľa množstva a typu informácií sa rozhodnite pre formát pozvánky.

  • Rozmery - (A6, tretina A4, A5 zložený)
  • Orientácia - výška šírka
  • Používanie - založiť, položiť na stôl

Povrch.

Rozhodnite sa aké pozadie použijete ako podklad pre podávané informácie. Budete budovať svoj dizajn na bielom podklade, alebo vytvoríte vlastný povrch pomocou podkladovej farby, gradientu, alebo textúry? Alebo môžete vopred predpokladať použitie grafického papiera a využiť jeho povrchovú štruktúru.

 

Štýl. 

Premýšľajte nad osahom informácií a cieľovou skupinou používateľov. Aký je medzi nimi vzťah? Aký hlavný cieľ majú podávané informácie dosiahnuť? Aké pocity majú vyvolať? Pomocou takýchto otázok vyberte grafický štýl, ktorý podľa vás bude najviac rezonovať u cieľovej skupiny, a zároveň efektívne prezentuje informácie. Porozmýšľajte nad týmito štýlmi

  • Jednoducho vhodne sformátovaný text
  • Kreatívna typografia (rôzne veľkosti, rotácia, zarovnanie, farby)
  • Grafické symboly a tvary v kombinácii s textom
  • Text rozmiestnený do farebných plôch
  • Fotografie s textom
  • Ilustrácie alebo ornamenty s textom
  • Grafická koláž tvarov a efektov ako podkladová textúra pod text
  • Grafické ikonky na podporu textových odrážok

Porozmýšľajte aj nad inými štýlmi. Inšpirujte sa príkladmi z webu, ale nevenujte hľadaniu inšpirácie "z vonku" priveľa času. Hľadajte niečo čo pritiahne (prekvapí) pozornosť diváka a zároveň podporí obsah informácií.

 

Obsah štýlu. 

Súčasne s voľbou štýlu premýšľajte nad obsahom vizuálnych prvkov pre ktoré ste sa rozhodli. Ak si napríklad vyberiete ako súčasť grafického štýlu fotografie, premýšľajte čo bude na fotografiách aby podporili podávané informácie, význam, zrozumiteľnosť ako aj zážitok u diváka.

 

Farebná paleta. 

Premýšľajte nad výberom farieb a nad tým aký dojem a emócie vyvolajú vami zvolené farby u cieľovej skupiny používateľov. Pri voľbe farieb berte do úvahy aj grafický štýl pre ktorý ste sa rozhodli, typ grafických prvkov, alebo ich vlastnú farebnosť - fotografie. Ak sa napríklad rozhodnete použiť ako grafický symbol horiacu sviečku pre vyvolanie dojmu svetla a tepla, a to vynikne lepšie v teplých svetlých farbách na tmavom podklade ako napríklad šedá na bielom. Avšak vašim zámerom môže byť aj jemný náznak symbolu s minimálnym kontrastom viac ako dojem svetla a tepla. V takom prípade použijete skôr druhý spôsob.

 

 

Typografia. 

Starostlivo uvažujte nad typom ale aj tokom písma. Rôzne typy písma (najmä tvar znakov) vyvolávajú rôzne dojmy u diváka. Rovnako tok (smer a usporiadanie dlhšieho textu) môže zmeniť výraz celého dokumentu.

Či už si zvolíte štýl založený iba na texte, alebo použijete ďalšie vizuálne prvky dbajte na čitateľnosť a výraz. Ak si napríklad vyberiete ozdobné písmo, musí byť dostatočne veľké aby bolo dobre čitateľné. A ak má byť dostatočne veľké je možné, že zvyšný text bude musieť byť menší. Aké písmo preň vyberiete? Ak už nebude vhodý rovnaký typ kôli čitateľnosti, aký iný typ bude vhodný? Strarostlivo zvážte aký výraz danému textu dáva vami zvolený font, či nieje v rozpore s pocitmi ktoré má vyvolať vami zvloneý grafický štýl a či nezaniká práve tá časť textu, ktorá je najviac dôležitá. Udržujte počet typov písma nízky (jeden až dva).

 

Dôležitosť. 

Potrebujete rozpoznať, ktoré časti dizajnu (textu a ostatných prvkov) sú najdôležitejšie. V tom vám môže pomôcť vhodná komunikácia so zadávateľom. Môžete mať aj viac úrovní dôležitosti (najlepšie nie viac ako tri). Najdôležitejším prvkom dajte najväčšiu vizuálnu váhu (veľkosť, farba, zvýraznenie, tvar). Súčasne dajte pozor na nerovnováhu aby sa menej dôležité prvky z dizajnu úplne nestratili. Prílišný výraz môžete vyvážiť jeho znížením, napríklad veľký hrubý nadpis bude mať menej výraznú farbu ako ostatný menší text.

 

Rozmiestnenie. 

Ak už vám je jasné čo je vo vašom dizajne dôležité uvažujte kde na formáte umiestneníte jednotlivé prvky. Zároveň premýšľajte nad vzájomnou pozíciou vizuálnych prvkou voči sebe. Napríklad prvky, ktoré patria k sebe by mali byť aj k sebe bližšie. V celkovom rozmiestnení prvkov vám môžu pomôcť rôzne kompozičné prístupy ako zlatý rez, pravidlá tretín, pravidlo pomeru strán formátu a podobne.

Pri rozmiestňovaní myslite na to že dôležitou súčasťou dizajnu je aj prázdne miesto.

 

Spätná väzba. 

V rôznych fázach tvorby (skica, prototyp, grafický návrh) hľadajte vhodnú spätnú väzbu od rôznych ľudí, okrem zadávateľa, kolegov z odboru a korektorov, nezabudnite ani na vzorku budúcich používateľov.

 

Výstup. 

Nezabudnite zvážiť na aký výstup je určený váš dizajn, a aké technické perametre má spĺňať aby bol reprodukovateľný v dostatočnej kvalite.

 

Kritériá. 

  1. Dve pozvánky (pre školy a pre žiakov)
  2. Vlastné prvky (tvary, textúty, ilustrácie, fotografie, 3d modely)
  3. Rozlíšenie 300 DPI
  4. Farebný režim CMYK
  5. Export do PDF
  6. Riešenie okrajov
  7. Jednotnosť prvkov a farieb

 

Inšpirácia. 

http://www.tripwiremagazine.com/2011/08/invitation-cards.html

 

Novinky

Pondelok 29. 4. 2024

Návštevnosť

Počet návštev: 2907263

Kontakt

  • Stredná odborná škola technická
    Kukučínova 483/12
  • +421 52 788 08 11