36195
- SOĆ (prehľad a charakteristika odborov)
- SOČ (štruktúra)
- SOČ (obhajoba)
- INFO - MS zo SJL
- Témy z minulých rokov - PF IČ MS zo SJL (slohy)
- Testy z minulých rokov - EČ MS zo SJL (testy)
- Cieľové požiadavky na MS zo SJL
- Témy z minulých rokov - PF IČ z NJ (slohy)
- Cieľové požiadavky na MS z NJ
- Tematické okruhy na PF IČ MS z NJ
- Povinní autori a lit. diela na EČ MS zo SJL
- Literárna súťaž o rozširovaní EÚ! Zapoj sa a pocestuj do Bruselu!
- ŽIVOTOPIS na MS - vzor
SOČ (obhajoba)
Obhajoba práce SOČ
Prehliadky prác SOČ sa uskutočňujú formou verejnej obhajoby pred OHK. Obhajoby sú neoddeliteľnou súčasťou prehliadok SOČ. Bez obhajoby nie je možný postup do vyšších kôl.
Ústna obhajoba sa skladá z dvoch častí.
Vlastná obhajoba
Autor, prípadne poverený člen autorského kolektívu, zoznámi stručne komisiu a prítomných s obsahom práce, cieľom, postupom a výsledkami riešenia ( prečo prácu robil a k čomu sa dopracoval, čo sa mu podľa jeho názoru podarilo, či je možné výsledky prakticky využiť a pod. ) .
Odporúčaná doba prezentácie vlastnej práce je 10 minút.
Prácu je potrebné predniesť zrozumiteľným jazykom, vybrať z nej podstatné časti tak, aby sa neprekročil časový limit, a pritom bol poskytnutý jasný a zaujímavý obraz o výskume a jeho výsledkoch. Pri prezentácii sa autor snaží čo najviac využívať audiovizuálne pomôcky, videozáznam, zbierky a podobne. Pri technickom zariadení, alebo učebnej pomôcke musí predviesť ich funkčnosť.
Je dôležité správne odhadnúť čas. Keď sa začne zoširoka, môže sa stať, že sa nedostane k výsledkom, ktoré sú podstatné.
Diskusia
V diskusii autor odpovedá na otázky OHK, prípadne ostatných prítomných súťažiacich ( nie pedagogického dozoru, konzultantov, rodičov , atd.).
Otázky sa týkajú výlučne riešenej problematiky, nie je to skúšanie žiaka zo stredoškolského učiva. Súťažiaci by mal získať pocit, že komisia ocenila jeho dosiahnuté výsledky. Aj napriek tomu, že urobil chyby a práca mala nedostatky, si rozšíril vedomosti a poznatky, ktoré by ho motivovali k ďalšiemu vylepšovaniu svojej práce ( možnosť prezentácie aj v nasledujúcich ročníkoch pri rozšírení o nové výsledky). Celková obhajoba je asi 20 minút .
Pre úspešnosť práce je nevyhnutné, aby sa dôležité a zaujímavé informácie nachádzali na správnom mieste a v správnej forme. Preto sa v posledných rokoch, hlavne na zahraničných súťažiach stále viac používajú postery ( vizuálne prevedenie písomnej práce).
Poster
Najlepší prehľad o riešenej úlohe získa divák vizuálnou formou na veľkej ploche, podobnej plagátu. Poster je veľkoplošný panel, alebo priestorový stánok vopred určených rozmerov, na ktorom autor výstižne a názorne prezentuje hlavnú ideu svojej práce. Môže pritom používať nákresy, schémy, fotografie, grafy, tabuľky, mapy, rôzne vzorky, alebo hotové zrealizované zariadenia. Môže využívať audiovizuálne pomôcky, videozáznamy, počítače a podobne. Je to veľmi pútavá a perspektívna forma prezentácie.
Chyby pri obhajobách
Súťažiaci by sa mali vyvarovať príliš podrobného, alebo naopak príliš stručného úvodného referátu. Dodržiavať vyváženosť časového limitu pri prezentácii výsledkov jednotlivých častí práce. Vyzdvihnúť podiel vlastnej práce a pri používaní pomôcok upozorňovať na dôležité fakty a stáť tvárou k publiku.